Међународни дан књиге за децу

У среду, 2. априла, у Народној библиотеци „Вељко Петровић“ обележен је Међународни дан књиге за децу.

Дан посвећен књижевности за децу установљен је 1967. године на основу одлуке Унеска и прославља се на дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, данског књижевника, творца познатих бајки као што су: „Мала Сирена“, „Ружно паче“, „Славуј“, „Ново царево одело“, „Принцеза на зрну грашка“ и многих других уз које су одрастале и одрастају генерације. Ова манифестација има за циљ да утиче на развој љубави према писаној речи код најмлађих и да скрене пажњу на важност књиге и читања.

Бајка тражи да јој се у потпуности предаш. Она ће постати твој прави доживљај и богатство ако је и срцем и мишљу, без икаквих ограда, прихватиш. А онда ћеш, након извесног времена да јој се поново вратиш, да још нешто у њој откријеш“, написао је Н. Кордић у поговору једном од издања Андерсенових бајки.

Свесни важности дечије литературе и сваког узбудљивог и незаборавног тренутка који нам подари књижевно дело, у Библиотеци је организовано дружење деце и песника. Славећи књижевност, прославили су и 220 година од рођења Ханса Кристијана Андерсена. Ученици првог један и првог два ОШ „Свети Сава“ са својим учитељицама, Јасмином Васојевић и Светланом Чулић, провели су занимљиво и узбудљиво преподне са песницима и библиотекарима. С лакоћом су упловили у бајковити свет. Говорили су о својим омиљеним бајкама, мотивишући вршњаке да их прочитају. Указивали су на то шта су из њих научили, а шта би волели да је било другачије. Још једном су показали колико је богат свет дечије маште.

А ко једнако добро машта као деца? Писци!

Маштаоници су се придружили песник Ненад Неша Живков и песник и кантаутор Горан Јовић. Неша је говорио стихове за децу, а Горан певао и свирао своје песме. Деца су певала, смејала се и уживала. Пожелели су да их песници посаветују како да напишу своје прве стихове. Добили су прегршт корисних савета. Предложили су им и да се јављају на књижевне конкурсе намењене малишанима.

Наредни сусрет у Библиотеци договорен је као песничка радионица.

 

ПОДЕЛИ: