
ПЕРИОДИЧНЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ

„Palánka“ је био мађарски локални недељник (излазио је суботом), намењен јавном и локалном интересу у Бачкој Паланци почетkom 20. века. Бавио се друштвеним, културним и економским темама везaним за Паланку и околину (тада у саставу Бачко-бодрошке жупаније). Одликује га садржај посвећен побољшању услова живота, локалним вестима и коментарима, те извештајима о догађајима у самим местима околине. Данас представља драгоцен историјски извор о свакодневници и мишљењима становништва тог доба.

„Palánka“, намењен локалним и општим темама у Паланци почетком 20. века. Лист доноси вести, обавештења, коментаре и актуелне догађаје, како из локалне средине, тако и ширег подручја. С обзиром на то да је штампан на немачком, указује на присуство и интересе немачке заједнице у Паланци, а данас служи као значајан историјски извор за проучавање свакодневног живота тог доба.

„Die Wacht“ је била немачкојезична новина која је излазила у Бачкој Паланци почетком 20. века. Била је намењена локалној немачкој заједници, али и другим читаоцима који су говорили немачki језик.

„Стража“ је био локални лист који је излазио у Бачкој Паланци крајем 1920-их и почетком 1930-их година, праћен и другим сличним издањима која су касније наставила под другачијим именима („Југословенска стража“). Бавио се друштвеним и политичким приликама, заступајући југословенске и националне идеје, а на његовим страницама објављивани су чланци о актуелним темама и ставови локалних интелектуалаца. Данас представља вредан историјски извор за разумевање локалног живота и расположења у периоду између два светска рата.

„Реклам“ (нем. „Zeitschrift für Reklamwesen“) био је часопис посвећен реклами и оглашавању, који је излазио у Бачкој Паланци током 1920-их година. Објављивао је чланке о техникама промоције и саветима за декорацију излога, а служио је и као својеврсни водич за трговце и занатлије. Данас представља занимљиво сведочанство о развоју тржишних и рекламних пракси у међуратном периоду.

„Jugoslovenski list“ је био локални недељни лист, покренут у Бачкој Паланци 1930. године. Бавио се актуелним друштвеним, политичким и привредним темама, активностима локалних удружења и другим питањима значајним за житеље Паланке и околине. Данас је овај лист вредан историјски извор за проучавање живота и прилика у Бачкој Паланци у међуратном периоду

Југословенска стража” је био локални лист који је излазио у Бачкој Паланци крајем 1920-их и почетком 1930-их година. Бавио се друштвеним, политичким и националним темама, заступајући југословенску идеју и интересе. У овом броју наглашава значај сарадње међу словенским народима, као и положај немачке заједнице у Југославији. Данас представља значајан извор за истраживање локалних прилика и политичких ставова тог периода.

„Паланачки гласник“ био је лист који је излазио у Бачкој Паланци током међуратног периода и наставио рад све до пред Други светски рат. Значајну пажњу посвећивао је ставовима интелектуалаца и јавних радника, подстичући расправе о актуелним идејама свог времена. Данас представља драгоцен извор за проучавање историје Бачке Паланке, али и прилика у Краљевини Југославији уочи великих историјских промена.

„Heimat“ је био немачки недељник који је излазио у Бачкој Паланци током 1930-их и 1940-их година. Писао је о актуелним догађајима, културним и друштвеним темама, са нагласком на живот и интересе немачкe заједнице у том крају. Данас представља вредан историјски извор за истраживање локалних прилика у Војводини пред и током Другог светског рата.

„Наш лист“ је омладински месечник који је покренут у Бачкој Паланци 1940. године. Бавио се темама важним за младе тог периода – културом, образовањем, друштвеним и националним питањима. Лист је пружао могућност да се чује глас омладине и укаже на њене потребе, а данас представља занимљиво сведочанство о животу и идејама младих уочи Другог светског рата.

„Паланачки глас“, који је покренут 1953. године као гласило Клуба студената у Бачкој Паланци. Бави се темама од значаја за локалну заједницу – друштвеним, културним и политичким – са посебним освртом на потребе и интересовања младих. Данас представља занимљив историјски извор о приликама у Бачкој Паланци почетком 1950-их година.

„Пионирска реч“ је локални лист пионирске организације у Бачкој Паланци, покренут 1957. године. Бавио се питањима омладине, револуције и изградње социјалистичког друштва, а уз подршку женског друштва „Мајка и дете“ посебно је истицао улогу и права жена. Служио је као средство за идеолошко и културно образовање деце и омладине, а данас представља вредно сведочанство о друштвеној клими и раду пионирских организација тог времена.

„Реч младих“ је био лист Школе за заједничко средње васпитање и образовање „Иво Лола Рибар“ у Бачкој Паланци. Покренут је ради окупљања ученика око различитих друштвених и идеолошких тема, са нагласком на значај револуције и улогу младих. Циљ му је био да подстакне критичко размишљање и ангажованост ђака, те данас представља занимљив докуменат о образовном и културном контексту тог периода.

„Глас у гласу“ је лист младих општине Бачка Паланка, покренут средином 1980-их година. Бавио се темама и активностима значајним за омладину – од културних манифестација и друштвених збивања до размене мишљења и креативних идеја. Лист је представљао својеврсну платформу на којој су млади могли да изразе своје ставове, а данас је интересантан траг о културном и друштвеном животу омладине тог периода.