Протекле седмице, у периоду од 5. до 10. октобра, у градовима широм Србије организоване су активности за децу у оквиру „Дечје недеље“, која је ове године одржана под слоганом „Подељена срећа два пута је већа“. Циљ ове манифестације је скретање пажње јавности на децу и младе, на њихова права, потребе деце у породици, друштву и локалној заједници, те да имају право да одрастају у што бољим условима. Дечја недеља се обележава од 1934. године. Од 1987. године када је на предлог Организације „Пријатељи деце Србије“ уведена у Закон о друштвеној бризи о деци, док је Конвенција о правима детете Уједињених нација, усвојена 1989, основни документ за планирање и реалзацију активности у току „Дечје недеље“.
Дечје одељење „Народне библиотеке „Вељко Петровић“ је и овај пут узело учешће у манифестацији. „Дечја недеља“ је организована на нешто другачији начин него раније, водећи рачуна о здрављу, како деце, тако и осталих учесника, поштујући све епидемиолошке мере у борби против ширења вируса ковид. Ученици првог разреда свих основних школа су добили на дар бесплатне чланске карте, а са њима и могућност да уживају у срећи коју им може подарити књига. Сви они малишани који нису били у прилици, из објективних разлога, да посете Дечје одељење заједно са својим другарима и учитељицама, учиниће то с родитељима.
{gallery}/stories/dogadjanja/radionice/20/sreca{/gallery}
За разлику од претходних година, само неколико група деце из ОШ „Свети Сава“, заједно са својим учитељицама Oливером Самарџић, Јасмином Васојевић и Светланом Чулић посетило је Библиотеку. Библиотекарке, мр Борислава Тољагић-Сегеди и Милка Родић, су се потрудила да буду што бољи домаћини. За малишане су, поред чланских карата, припремиле изложбу нових и веома интересантних књига, као и краћу едукативну радионицу. Циљ ове радионице је био да деца науче да чувају књиге. На једној страни су имали изложене нове, занимљиве књиге, а на другој уништене. Требало је да схвате да немају само они право и могућност да листају и читају баш ту књигу, већ то треба да чине годинама неке нове генерације. Ако се приступа пажљиво и одговорно, резултати су много већи и значајнији, не само у свету књиге, него и у животу.