Библиотека савременог доба има потребу да се мења, како би одговорила на све израженије и комплексније информационо-комуникационе и научно истраживачке потребе својих корисника и тако се прилагоди технолошким и едукативним захтевима информационог друштва, које је истовремено и друштво учења и друштво знања.
Народна библиотека “Вељко Петровић” пратећи савремена дешавања у библиотечко-информационој делатности, кренула је и сама са дигитализацијом разноврсне грађе похрањене у фонда Завичајног одељења. Циљ је да се интезивним радом кроз процес дигитализације комплетно културно наслеђе, похрањено у у фонду наше установе, али и у приватним колекцијама, као и савремено стваралаштво учини доступним свим корисницима интернета како у земљи тако и у иностранству. Нове активности подразумевају контакте са Библиотекарским друштвом Србије и континуирану едукацију библиотекара кроз праћење семинара и учешће на радионицама.
Обрада скениране грађе у програму ScanTailor назив је вебинара који је у четвртак, 25. марта, организовала Секција за дигиталну трансформацију библиотека Библиотекарског друштва Србије. ScanTailor је посебан програм, направљен с циљем да обједини функције које су неопходне за припрему скенираног материјала за даљу обраду и објаву. Сви ови процеси су аутоматизовани, убрзавају процес рада и елиминишу потребу за коришћењем више програма. Радно окружење је интуитивно и прилагођено кориснику.
Због епидемиолошке ситуације семинар је реализован посредством зум апликације. Вебинар је водио Милан Јовановић, библиотекар Народне библиотеке Пирот. Присуствовало је седамдесет и седам библиотекара из Србије, Македоније и Републике Српске. Библиотеку “Вељко Петровић” из Бачке Паланке представљала је Драгана Петрић, виши дипломирани библиотекар Завичајног одељења.